Amerikanın yeni başkanı

amerikanın yeni başkanı

ABD seçim sonuçları merakla beklendi ve hiçte beklenen bir sonuç çıkmadı. Cumhuriyetçi Parti adayı iş adamı Donald Trump ve Demokrat Parti adayı Hillary Clinton eski ABD Dışişleri Bakanı arasında geçen seçim yarışında kazanan Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump oldu. Seçim öncesi anketlerde kazanan taraf olarak görünen Hillary Clinton yarışı kaybetti. Seçim sonuçları çok yakın olan iki taraf arasında son eyaletlerin sonuçlarına kadar rekabet devam etti, Sonuç olarak Trump %47,8 Clinton %47,4 oy aldı. Tüm ülkede ünlü isimlerin, sanatçıların, starların elit kesim olarak bilinen kesimin desteklediği Hillary Clinton büyük bir şok yaşadı diyebiliriz. Seçim sonuçlarının ardından bazı eyaletler ABD ayrım isteğinde dahi bulundu. Adayların kazanabilmeleri için 270 delege toplamaları gerekiyordu peki kim kaç delege topladı?

Donald Trump toplamda 274 delegeye ulaştı.

Hillary Clinton ise 215 delege toplayabildi.

İşte adayların delege topladığı eyaletler ve sayıları yeni başkan Wisconsin 10, Pennsylvania 20, Kentucky 8, Indiana 11, Batı Virginia 5,  Oklahoma 7, Güney Carolina 9, Tennessee 11, Alabama 9, Georgia 16, Missisippi 6, Wyoming 3, Kuzey Dakota 3, Güney Dakota 3, Nebraska 4,  Kansas 6, Teksas 38, Arkansas 6, Louisiana 8, Montana 3, Missouri10, Ohio, 18, Idaho 4, Kuzey Carolina 15, Florida 29, Utah 6, Iowa 6

Diğer aday Hillary Clinton ve Donald Trump topladığı delegeler ile sayıları Rhode Island (4), Massachusetts (11), New Jersey (14), Oregon (7), Delawere(3), Vermont (3), Connecticut (7), Maryland (10), DC (3), Illinois (20), California (55),Rhode Island (4), New York (29), Connecticut (7), New Mexico (5), Virginia (13), Colorado (9), Hawaii (4), Washington (12), Nevada (6)

Bu sonuçlarla Yeni Başkan Donald Trump zaferini ilan etmiş oldu. Tüm Dünya basını bu sonuçları sürpriz olarak nitelendirse de yapılan analizlerde seçimlerin çekişmeli geçeceği belliydi. Yeni Başkan tebrikleri kabul etmeye başladı tüm Dünya ülkelerinin tebrik için aramaları bekleniyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*